Platíte za diely na auto kartou online? Dajte si pozor, niektoré platby nemusia prejsť

Dostali sme niekoľko podnetov od čitateľov, že občas vznikne problém pri platbe kartou aj za niektoré služby týkajúce sa motorových vozidiel. Takými je napríklad kúpa diaľničnej známky, platba za diely a podobne. Dôvodom na to, že niektoré platby neprechádzajú je nový dvojfaktorový autentifikačný proces.

JozefM v Legislatíva
23.02.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Platíte za diely na auto...

Legislatíva

Dôvodom zmien je nariadenie Európskej únie, podľa smernice PSD2. Tá má jedinú úlohu, zväčšiť bezpečnosť platieb na internete. To je super správa, predsa, avšak druhá vec je, že internetová platba je o niečo zložitejšia. Miesto doterajšieho overenia pomocou SMS, z ktorej bolo nutné odpísať kód treba, najčastejšie, nájsť aplikáciu banky v mobile a potvrdiť platbu. Ideálne je preto zapnúť notifikácie z apky, nakoľko veľa z nich posiela push notifikácie o čakajúcej platbe, ktorú treba potvrdiť po prihlásení a často zadaní PIN kódu. Samozrejme, treba, aby ste mali mobil pripojený k sieti, či už wi-fi, alebo cez dáta.

Niektorí overení obchodníci však môžu mať už systém bez tohto dodatočného overenia. Ale realita je taká, že viacero obchodníkov potvrdilo, že percento platieb, ktoré neboli realizované dramaticky stúpol. Dôvodom je buď zrušenie zo strany zákazníka, alebo nevedomosť o tom, že niečo takéto treba. Pre správne fungovanie push notifikácii potrebujete mať ešte jednu splnenú podmienku, okrem samotného pripojenia na internet. Treba aj aktuálnu verziu bankovej aplikácie. Odporúčame teda skontrolovať, či nemá, náhodou, aktualizáciu, ktorú možno nainštalovať.

Takýto problém sa teda môže vyskytnúť aj pri platbe za inzerát a ostatné služby Autobazar.EU. Aj my sme zaznamenali mierny úbytok platieb kartou, ktorý zase posunul vopred ostatné druhy platby. Ako teda postupovať v prípade, že chcete napríklad za svoj inzerát zaplatiť kartou?

Postup je veľmi jednoduchý. V prvom rade teda treba pripojenie na internet, ktoré určite máte, keďže uploadujete inzerát s fotkami. Druhá podmienka je aktuálna banková aplikácia. Po zadaní kartových údajov práve cez ňu príde jednoduchý preklik priamo do centra hlásení. Toto funguje ako pri mobiloch s Androidom, tak s iOsom. Potom stačí odkaz z aplikácie len otvoriť a dokončiť transakciu podľa pokynov na displeji. Ak však nemáte zapnuté notifikácie, tak po samotnej transakcii otvorte aplikáciu, kde bude platba čakať medzi nezrealizovanými a jej potvrdenie už bude prebiehať takmer rovnako pri väčšine bánk.

Každému je jasné, že práve táto zmena legislatívy na zložitejšie overovanie je na jednu stranu náročnejšia na samotné prevedenie platby, ale zároveň je tento krok reálnym krokom k bezpečnejším platbám. Ak vám teda neprechádza platba, tak skúste naozaj pozrieť, či máte všetko dobre nastavené, alebo či niektorá platba nečaká medzi nezrealizovanými. Ak platba neprechádza aj napriek tejto kontrole, tak kontaktujte svoju banku, ktorá určite pomôže s dokončením platby a prípadne call centrum poradí s nastavením notifikácii.

Problémom môže byť však aj na strane obchodníka, ak nemá aktuálny certifikát v rámci systému 3Dsecure. U nás sa tohto báť nemusíte, všetky platobné systémy na Autobazar.EU sú aktualizované pravidelne, aby sme zachovali bezpečnosť a čo najväčší komfort pri používaní našich služieb.

Ak si chcete nastaviť push notifikácie, tak aspoň stručne:

Android

Pri Androide je postup nastavenia notifikácií veľmi podobný pri všetkých zariadeniach od všetkých výrobcov. V Nastaveniach je menu Aplikácie. V tejto sekcii je nutné nájsť aplikáciu konkrétnej banky, ktorú požívate. Po zvolení tejto možnosti sa otvorí menu nastavení a v ňom je treba zapnúť notifikácie. Dôležité však je, že niektoré telefóny môžu mať tento systém obmedzený kvôli šetreniu batérie. Každá aplikácia banky môže mať iné menu, ale povolenie notifikácií, či oznámení, je, v zásade, veľmi podobné. Zvládne ho nastaviť každý. V prípade toho šetriaceho režimu ešte skontrolujte v nastaveniach šetriaci režim, alebo úsporu energie, kde získate prehľad o tom, či režim neobmedzuje práve tieto oznámenia.

Android: Nastavenia – Aplikácie – Banková aplikácia – Zobraziť oznámenia

iOS

Na mobilných zariadeniach od Apple je povolenie notifikácií rovnako jednoduché. Stačí nájsť Nastavenia, ale v menu zvoliť submenu Hlásenia. Pre konkrétnu bankovú aplikáciu si viete zvoliť ako bude posúvať dôležité správy, akým systémom a aké oznámenia používať. Dá sa dokonca nastaviť, aby sa notifikácia zobrazila len pri odomknutom zariadení.

iOs: Nastavenia – Hlásenia – Banková aplikácia

Platíte za diely na auto kartou online? Dajte si pozor, niektoré platby nemusia prejsťZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Pozrite si históriu Škody Octavia v inzerátoch Autobazar.EUŠkoda Octavia je už od predstavenia univerzálnym autom. Prevezie ako pracovné...19. Február, 2021
02Citroën Berlingo II: Aký je a na čo si dať pri kúpe jazdeného pozor?Preprava tovaru cez týždeň a rodiny cez víkend bola záležitosťou kombi. Až potom sa...12. Február, 2021
03Inovovaný Citroën C3 Aircross má ostrejšiu tvárPo predstavení nového Citroënu C4 a nedávnom facelifte malého vozidla C3 sa malý crossover...16. Február, 2021