Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Do nášho života nepretržite vstupujú nové technológie a v oblasti palív pre spaľovacie motory taktiež prebieha neustály vývoj. Špecialisti zo spoločnosti OMV v spolupráci s poprednými výrobcami áut, výskumnými centrami a univerzitami sústavne pracujú na inováciách.

Tento rok prišla spoločnosť OMV  na trh s inovovaným palivom OMV MaxxMotion 100plus pre benzínové motory, ktoré obsahuje aditíva znižujúce trenie v motore.

PR článok v Reklamné články
19.08.2021
Diskusia:
Zdroj: OMV

Pri neustálom vylepšovaní...

Reklamné články

Lepší výkon, menšie opotrebenie

Palivo OMV MaxxMotion 100plus obsahuje aditíva aktívne znižujúce povrchové trenie medzi piestnymi krúžkami na valci, čím sa znižuje mechanické opotrebenie motora. Menej vnútorného trenia vedie k zlepšeniu odozvy motora, optimalizuje jeho fungovanie a predlžuje celkovú životnosť. Tento efekt je okamžitý, čo znamená, že funguje už pri prvom natankovaní paliva OMV MaxxMotion 100plus.

Nižšie vnútorné trenie vo valcoch znamená pre motor nielen menšie opotrebenie, ale aj optimalizáciu výkonu. Testy ukázali, že OMV MaxxMotion 100plus umožňuje vylepšenie výkonu motora až do 5 %* v akceleračnej fáze a výkon zrýchlenia až do 14 %**. Tento pozitívny efekt pozorujeme už po prvom tankovaní pri všetkých typoch benzínových motorov, aj pri najmodernejších motoroch s priamym vstrekovaním.

Oktánové číslo 100 a detonačné spaľovanie

Palivo, ktoré OMV ku nám dováža priamo z rafinérie v Rakúsku, má vyššie oktánové číslo, čo prispieva k optimálnemu spaľovaniu a zvýšenej výkonnosti. A to aj pri vysokom kompresnom pomere, kedy pri bežnom palive môže dôjsť k nechcenému detonačnému spaľovaniu. Čím väčší je kompresný pomer, tým dochádza k väčšiemu stlačeniu zmesi pred zapálením. Vyššie oktánové číslo bráni detonačnému spaľovaniu a tak môže motor pracovať v optimálnom režime pri akejkoľvek záťaži.

Detonačné spaľovanie paliva je jav, pri ktorom dochádza v motore k výbuchu skôr, než sviečka zapáli zmes. Tento jav poškodzuje motor tým, že piest je takto viac namáhaný, rýchlejšie sa opotrebuje a môže dôjsť k jeho poškodeniu. Dnešné moderné motory majú schopnosť predchádzať poškodeniu motora v súvislosti s týmto javom. Po prvom prípade detonačného spaľovania sa motor tejto situácii prispôsobí tým, že zníži svoj výkon a prestane pracovať v optimálnom režime.

Čistý motor sa menej opotrebováva a pracuje lepšie

Nikoho neprekvapí tvrdenie, že odstraňovanie usadenín má priamy vplyv na výkon motora a v konečnom dôsledku aj na jeho životnosť. Vylepšená receptúra paliva OMV MaxxMotion 100plus aktívne zabraňuje vzniku karbónových usadenín v palivových tryskách a sacích ventiloch s účinnosťou až do 99 %.

Primiešavanie väčšieho množstva bioetanolu do pohonných zmesí je neustále predmetom diskusií. Zákon však túto povinnosť výrobcom pohonných hmôt ukladá, nakoľko vyplýva zo záväzkov SR voči Európskej únii, týkajúcich sa kvót na zníženie emisií. Mnohých preto poteší informácia, že podiel biozložky v OMV MaxxMotion 100plus je do 5 % a preto ho stále nájdete pod označením E5.

 OMV MaxxMotion 100plus vám aktívne vyčisti váš motor a docieli jeho optimálne fungovanie

Laboratórne testy potvrdili:

- ochranu pred koróziou až do 100 %;

- zníženie trenia na pohyblivých kovových súčastiach motora, ako sú piestne krúžky na stenách valcov (ktoré podliehajú vysokej miere opotrebovania);

- zníženie výskytu karbónových usadenín až do 99 %;

odstránenie existujúcich usadenín až o 84 %.

Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj paliváPri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Usadeniny na vstupnom ventile (štandardné palivo). / Čistý vstupový ventil pri používaní paliva OMV MaxxMotion 100plus.

Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj paliváPri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Znečistený vstrekovač s narušeným rozstrekovaním (štandardné palivo). / Čistý vstrekovač s vynikajúcim fungovaním pri použití OMV MaxxMotion 100plus.

Pravidelná výmena oleja nie je maximum, čo môžete pre váš motor spraviť

Možno si myslíte, že ak pravidelne meníte a dopĺňate motorový olej, musí váš motor pracovať s najnižšou možnou mierou trenia. Nie je to však úplne tak, pretože v samotnom motore sú miesta, ktoré sú vystavené mimoriadnej námahe. Použité prímesi zabezpečia zlepšenie premazania aj mechanicky exponovaných častí motora, ako sú napr. piestne krúžky. Váš motor tak dosiahne optimálny trecí režim a pracuje s menším opotrebením a trením.

Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj paliváPri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Valce motora: oproti bežnému palivu OMV MaxxMotion 100plus aktívne znižuje povrchové trenie kovových častí.

Dajú sa použiť aj doplnkové aditíva, ale prečo si to komplikovať

Tankovať bežné palivo sa naoko zdá ekonomické. Z dlhodobého hľadiska však trenie a karbónové usadeniny motor opotrebovávajú rýchlejšie a prestáva pracovať optimálne.

Je tu ešte možnosť obohatiť bežné palivo aditívom. Toto riešenie však nemusí byť nevyhnutne lacnejšie. Okrem toho musíte stále myslieť na to, aby ste aditívum nezabudli použiť a správne odhadli množstvo a kvalitu.

Najjednoduchší a úspornejší spôsob je tankovať palivá radu MaxxMotion, ktoré sú od základu zostavené tak, aby jednotlivé zložky ideálne spolupracovali.

 *V najviac používaných prevádzkových otáčkach motora počas zrýchľovania. Efektívnosť spaľovania je vylepšená vďaka vysokému oktánovému číslu. Merania na motoroch bežných vozidiel strednej veľkosti ukázali vylepšenia výkonu motora až do 5 % v krútiacom momente z nízkych otáčok, dôležitom pre pružné zrýchlenie. Ďalšie prieskumy Technickej univerzity vo Viedni potvrdili tento technický potenciál.

 

**Efektívnosť spaľovania je vylepšená vďaka vysokému oktánovému číslu (RON). Merania vo valcovej skúšobni v špecifikovanom testovacom prostredí na bežných vozidlách strednej veľkosti s moderným benzínovým motorom s priamym vstrekovaním došlo k zlepšeniu akceleračného výkonu až do 14 percent.

Jednotlivé výhody závisia od typu vozidla, spôsobu jazdy a technického stavu motora a vzťahujú sa na porovnania palív podľa normy EN 228.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Zajazdili sme si na novom Renaulte Kangoo, ale aj ExpresseRenault na Slovensku oficiálne predstavil tri nové modely na novinárskej prezentácii. Každý...7. Júl, 2021
02Ak nepotrebujete SUV, tak je Volkswagen Golf R Variant univerzálnym automVolkswagen ukázal ôsmu generáciu Golfu stále len nedávno, ale postupne rozširuje portfólio...30. Júl, 2021
03O koľko sa dá stočiť počítadlo kilometrov? Máme extrémneho rekordéraKaždý počul o niekom, kto sa stretol so stočeným autom. V súčasnosti, pri centrálnych...29. Júl, 2021